S návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitosti přišli senátoři již v roce 2019. Jejich návrh ovšem neprošel Sněmovnou. O zrušení daně z nabytí nemovitosti se opětovně začalo hovořit na jaře letošního roku, kdy tento záměr zmínila ministryně financí v pořadu TV Prima. Po půl roce je zákon schválen a podepsal jej také prezident republiky.
Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitostí, která činila 4 % z kupní nebo odhadní ceny nemovitosti, současně dochází k prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje nemovitosti nesloužící k bydlení vlastníka z 5-ti na 10 let. Pokud tedy dojde k nákupu nemovitosti po 1. 1. 2021 a vlastník nebude mít na nemovitosti hlášen trvalý pobyt, bude muset při prodeji do deseti let od nabytí uhradit daň ze zisku. To samozřejmě za předpokladu, že prodá nemovitost za vyšší částku, než za jakou ji pořídil. Na vklady do katastru nemovitostí provedených do 31. 12. 2020 platí původní, pětiletá lhůta.
Další změnou je snížení odečitatelných úroků z úvěrů na bydlení z 300 000 Kč na 150 000 Kč. Tato změna se ovšem běžných klientů prakticky netýká. Například u hypotečního úvěru ve výši 3 mil. Kč s úrokovou sazbou 1,99 % a splatností 25 let vychází v prvním roce suma zaplacených úroků na 58 850 Kč.
Aktualizováno: Zákon byl 24. září 2020 uveřejněn ve sbírce zákonů č. 386/2020 Sb.
?
Co vše, kromě zrušení daně z nabytí nemovitosti, se ještě změní?
?
Poslanci schválili zrušení daně z nabytí nemovitosti
?
Vládou schválené zrušení daně z nabytí nemovitosti má platit zpětně
?
Proč koupit nemovitost právě v roce 2020?
?
Daň z nabytí nemovitosti. Nebylo by lepší ji zrušit?
Související články
- Nová zelená úsporám vstupuje do nové etapy a přináší významné novinky
- Máte právo požadovat po sousedovi, aby opravil nevyhovující plot?
- Šest rad, které se vám při zařizování dětského pokoje budou hodit
- Žádost o stavební povolení může ulehčit koordinované závazné stanovisko
- Navzdory růstu sazeb trhají objemy sjednaných hypoték rekordy
- Lze změnit ornou půdu na zahradu?