Tisková zpráva
Už je to víc než rok, co naše životy začala ovlivňovat koronavirová pandemie, po jejímž propuknutí mnozí zájemci o vlastní bydlení očekávali pokles cen nemovitostí. Ten ale nepřišel, jejich ceny dál stoupaly vzhůru. Na zájem o hypoteční úvěry to ale nemělo vliv, což dokládají i následující slova Veroniky Hegrové z online srovnávače hypoték hyponamiru.cz.
“Vysokou poptávku po nemovitostech udržovaly především velmi nízké úrokové sazby hypoték. Některé banky se dostaly se sazbami i pod 1,5 procenta ročně. Loňské objemy sjednaných hypoték byly rekordní, k udržení poptávky po nemovitostech nepochybně přispělo také zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí.”
Ceny nemovitostí budou dál růst, zájemců o hypotéku ale ubude
Dostupnost vlastního bydlení je každý rok horší a horší. V polovině loňského roku byly nemovitosti nadhodnocené o 15 až 20 %, přesto o ně byl velký zájem.
Mezi ty nejvyhledávanější patřily a stále patří rekreační nemovitosti v okolí velkých měst a atraktivních turistických lokalit, velký zájem je i o zahrady. Poptávka převažuje nabídku, to tlačí ceny vzhůru. Dalším důvodem pro růst cen nemovitostí je i pomalá výstavba, zdražující se postupy, rostoucí ceny materiálu i prací.
Na hypotéku dosáhne méně žadatelů
Právě vysoká cena nemovitostí se stane stále častěji tou největší překážkou na cestě za vlastním bydlením. V důsledku pandemie mnoho lidí přišlo o zaměstnání, banky začaly přísněji hodnotit bonitu žadatele. Zajímají se jak o výši příjmu, tak o jeho udržitelnost. Vznikl bankovní seznam znevýhodněných profesí, který se s prodlužujícím lockdownem může rozšířit.
Dalším problémem je odhadní cena nemovitosti. Ekonomická nejistota spolu s hrozbou rostoucího počtu nesplacených hypoték přinutila banky k obezřetnosti, nemovitosti odhadují na nižší částky a půjčují méně. Největší rozdíly mezi kupní a odhadní cenou se objevují u nemovitostí v méně vyhledávaných lokalitách a nemovitostí ve špatném stavu.
Mírně porostou i úrokové sazby
V letošním roce se nedá očekávat, že bychom ten loňský, rekordní překonali. Úrokové sazby začnou postupně růst, zejména z důvodů vyšší rizikovosti žadatelů o úvěr. Vlastní bydlení se tak zase o něco prodraží.
Dokládají to i slova Veroniky Hegrové: “Sazby hypoték dosedly na pomyslné dno již v posledním čtvrtletí loňského roku. V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent.”
Víte, že výši úrokových sazeb hypotečních úvěrů ovlivňuje hned několik faktorů jako výše základních sazeb v ekonomice, vývoj ceny peněž na mezibankovním trhu, vývoj české ekonomiky a nastavení úrokových marží bank?
Související články
- Ceny bytů stále na vzestupu. Změně poplatníka daně z nabytí nemovitosti navzdory
- 20 nejčtenějších článků roku 2016
- Hypotéky začaly zdražovat
- Byty v centru zdražují, dlouhodobě se vyplatí investovat do předměstských lokalit
- Sjednat hypotéku teď nebo pak? Proč nečekat?
- Dostupnost financování je na vrcholu, konec rekordů je však na dohled!