Povinnosti majitele bytového domu
Jsou to především pravidelné revize, které musí provést odborní pracovníci. Každých pět let je vyžadována pravidelná revize rozvodů elektřiny ve společných prostorách domu. U starších rozvodů se však doporučuje lhůtu zkrátit na jeden, maximálně dva roky. Elektrorevize se vztahuje i na hromosvod. U těch starších (do konce ledna 2009) stačí jednou za pět let, u mladších jednou za čtyři roky.
Revizi plynu je nutno provádět každý rok až k plynoměrům jednotlivých bytových jednotek. Jestliže jsou v domě používané komíny, je třeba počítat nejen s kontrolou spalinových cest, ale také s čištěním, většinou třikrát ročně. Podle velikosti objektu jsou také předepsány další prostředky pro případ požáru, a to od hasicích přístrojů, přes hydranty, po stabilní hasicí zařízení a elektronickou požární signalizaci. I ty je nutno pravidelně kontrolovat, většinou jednou ročně. Každých 14 dní je třeba provést tzv. provozní prohlídku výtahu. Každé tři měsíce následuje odborná prohlídka, jednou za tři roky odborná zkouška a jednou za šest let inspekční prohlídka.
Jak je to u bytů a rodinných domů
Co se týká plynu a elektřiny, nejsou v bytech ani rodinných domech vyžadovány pravidelné revize. Revizní zpráva je potřeba v případě elektřiny pouze při připojení odběrného místa či při požadavku na navýšení příkonu. Nicméně je v zájmu majitele, aby si jednou za čas nechal revizi provést. U elektřiny se doporučuje pětiletý cyklus, u plynu tříletý. Každopádně kontrolu spalinových cest – resp. komínů a jejich čištění, je nutno provádět každý rok, v případech čištění někdy i několikrát ročně.
Když pronajmete celý dům firmě
Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Nicméně pronajímatel je povinen zajistit, aby dům, nebo jakýkoli jiný objekt, který pronajal pro účely podnikání, byl provozuschopný a vyhovoval účelu pronájmu.
To znamená, že musí zajistit jeho dobrý technický stav, který splní veškeré bezpečnostní předpisy. Jde především o vhodné osvětlení, vytápění a výměnu vzduchu (klimatizaci), ale také o údržbu výtahů a požární bezpečnost objektu. Dům je nutno také vybavit bezpečnostními značkami, aby schody, únikové cesty a východy splňovaly požadavky nařízení vlády č.101/2005 Sb.
Další požadavky se budou lišit podle toho, k jakému účelu je objekt pronajímán. Jiné to bude u kancelářských prostor, jiné u prodejny potravin či výrobní haly. Podrobnosti si pak většinou vlastník s pronajímatelem sjednává v nájemní smlouvě. Jestliže tedy plánujete svůj dům celý pronajmout pro účely podnikání, doporučuje se nechat si zhotovit před jednáním se zájemci o pronájem odborný posudek, že objekt z hlediska bezpečnosti ochrany zdraví při práci a požární ochrany vyhovuje účelu, ke kterému bude pronajímán.
Pravidelné revize chrání vlastníka i nájemníky. Pokud by totiž došlo k nějaké havárii či požáru, tak by zanedbání revize mohlo vést k tomu, že pojišťovna odmítne plnit, či bude dokonce vlastník obviněn ze zanedbání povinnosti, v jehož důsledku došlo k ohrožení nebo i ztrátě na zdraví a životech.
Související články
- Nákup rodinného domu za účelem pronájmu. Jak postupovat a zbytečně nechybovat?
- ČNB dál zvyšuje sazby. Hypotéky v říjnu zdražily nejvíce v historii
- Venkovní terasa. Jak zařídit vaši oázu klidu?
- Zimní zahrada zvětší a prosvětlí váš domov
- Reference jsou pro makléře důležitou součástí prezentace
- Finanční náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek