Znečištěný vzduch, špatná ventilace, nedostatek přirozeného světla nebo nevhodná akustika mohou mít zásadní dopad na náš fyzický i psychický stav. Přestože jsou tyto faktory často přehlíženy, jejich vliv na zdraví lidí je nepopiratelný.
Pokoj v domě pro seniory, foto PFFL z článku TZB-info
Právě s tem důležitosti zdravého vnitřního prostředí vystoupila na odborném semináři, pořádaným Poslaneckou sněmovnou a aliancí Šance pro budovy, hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Dlouhodobý pobyt v nezdravém vnitřním prostředí může mít pro lidské zdraví fatální následky,“ upozorňuje MUDr. Barbora Macková. „Špatně větrané prostory s vysokou vlhkostí a nadměrným množstvím prachu či škodlivých látek mohou způsobovat chronické respirační problémy a zvyšovat riziko astmatu a alergií. Nejde ale jen o dýchací potíže – nedostatek denního světla může ovlivnit náladu a schopnost koncentrace, což z dlouhodobého hlediska vede k psychickým problémům.“
„Pobyt v prostředí s nevhodnými podmínkami může vyvolávat i symptomy, které si lidé často ani neuvědomují. Od mírné únavy až po dlouhodobý stres, problémy se spánkem či narušené soustředění,“ dodává hlavní hygienička ČR.
„Nezdravé vnitřní prostředí je spojeno s řadou zdravotních problémů, včetně respiračních potíží, alergií, bolestí hlavy, únavy, a dokonce i psychických problémů, jako je stres nebo deprese,“ shrnuje za organizátora ředitelka Šance pro budovy Marta Gellová a dodává: „Vzhledem k tomu, že lidé tráví tolik času uvnitř, je klíčové věnovat pozornost podmínkám, ve kterých pracujeme a žijeme. Právě to je jedna z oblastí, které chceme v rámci legislativy pozitivně ovlivnit.“ 1)
Řešení prostoru by mělo nabídnout multifunkční zóny pro různé typy činností – od práce, přes setkávání až po relaxaci. Je klíčové věnovat větší pozornost kvalitě vnitřního prostředí, zejména na pracovištích a také ve školách. Prostředí, ve kterém pracujeme, má velký vliv na naši výkonnost a soustředění. V nevhodných podmínkách mohou lidé pociťovat vyčerpanost, snížení produktivity a potíže s koncentrací.
Vnitřní prostředí má řadu charakteristik. Co prioritně sledovat?
Nejčastěji se hovoří o teplotě, vlhkosti, CO2 a VOC. Všichni monitorujeme jako první teplotu. Když jsou přítomni lidé, je dobré monitorovat CO2, např. v sušárně prádla potřebujeme více vlhkost. V tělocvičně a fitness centru je dobré větrat podle VOC. Poslechněte si rozhovor o výběru sledovaných charakteristik:
K tu doporučujeme i redakční výpočty:
Zdroj: 1) Tisková zpráva Šance pro budovy 20. 11. 2024
Související články
- Jak se rodí plechové střešní krytiny SATJAM. Nahlédněte s námi do výroby
- Využitie odpadov pre zvýšenie trvanlivosti cementových kompozitov
- MEA Water Management navyšuje výrobu žlabů v Plzni
- Webinář pro architekty a projektanty: Jak vytvořit moderní a funkční prostředí vzdělávacích institucí
- Nový projekt Dornych v sousedství brněnského hlavního nádraží
- Základní úroková sazba je nejnižší od února 2022