Jedno z t on-line konference Xella Dialog
Ing. Marek Pokorný, Ph.D. se tu požárně bezpečnostního řešení staveb věnuje dlouhodobě, ať už v rámci projekční a konzultační činnosti společnosti FIREng, která se specializuje na požární bezpečnost staveb, tak i v rámci svého působení na Stavební fakultě ČVUT, kde od roku 2007 působí jako odborný asistent na Katedře konstrukcí pozemních staveb se zaměřením na požární bezpečnost staveb a požární inženýrství. Od roku 2013 působí také jako vědecko-výzkumný pracovník v požární laboratoři UCEEB ČVUT v Praze, kde se věnuje vedení požární laboratoře, přípravou a vedením výzkumných projektů a smluvního výzkumu.
V průběhu své prezentace na letošním říjnovém Xella Dialogu 2024 v úvodu seznámil účastníky konference s všeobecným přehledem legislativy a terminologie v oblasti požární ochrany. Zajímavý byl jeho pohled na požární odolnost konstrukcí v závislosti na typu materiálu a možnosti jejího navýšení včetně zkušeností s materiály Ytong a Multipor.
Pórobeton Ytong má podle Marka Pokorného výborné požární vlastnosti, a to jak z hlediska reakce na oheň, tak i jeho požární odolnosti. Se sysem Ytong má výborné zkušenosti také v rámci požární laboratoře UCEEB při ČVUT v Praze, kde funguje malorozměrová pec a kde v posledních letech proběhlo mnoho zkoušek požární odolnosti pórobetonu Ytong.
Požární odolnost konstrukcí z pórobetonu Ytong se nezkouší jen u nosných stěn, ale zkouší se také vlastnosti stropů, mezibytových příček a překladů. Požární odolnost lze řešit také pro schodiště z pórobetonu Ytong nebo pro obklady pórobetonových konstrukcí tepelněizolačními deskami Multipor.
Marek Pokorný rozdělil svoji přednášku na čtyři bloky. V úvodu stručně uvedl přehled legislativy a požárních norem, v další části se věnoval tu reakce na oheň a požární odolnosti. Třetí blok byl zaměřen na vybrané problematické stavební detaily, v závěru bylo v centru pozornosti zvyšování požární odolnosti konstrukcí.
V prvním bloku hovořil o důležitosti dokladování, pro ilustraci uvedl jako příklad srovnávající požární odolnost 100mm stěny z pórobetonu Ytong a 100mm příčky ze sádrokartonu: „Představme si požární sádrokartonovou příčku tl. 100 mm. Tato příčka je typické požárně bezpečností zařízení (PBZ), které je nutné v rámci výstavby a kolaudace požární odolnost dokladovat. Je zřejmé, že typ, tloušťka, ale i počet sádrokartonových desek se může ve skladbě lišit. Může se lišit i izolační výplň nebo nosná ocelová konstrukce. To vše ovlivňuje požární odolnost. Příčka z příčkovek Ytong tl. 100 mm, zděná na sysové lepidlo, již na rozdíl od sádrokartonové příčky takové dokladování požární odolnosti nevyžaduje. Nejedná se o PBZ, ale o stavební konstrukci, stejně jako je například železobetonová stěna.”
U třídy reakce na oheň a požární odolnosti Marek Pokorný upozornil na to, že se jedná o dvě různé a přitom často zaměňované vlastnosti.
V závěru své prezentace se také zabýval tepelněizolačními deskami Multipor a odpovědí na otázku, jakým způsobem Multipor zvyšuje požární odolnost: „V prvé řadě je to dáno tím, že Multipor je výborná tepelná a požární izolace. Multipor sám o sobě není stavební konstrukce, ale konkrétní stavební konstrukci (například železobetonovou) požární odolnost efektivně zvyšuje tím, že ve své podstatě zvětšuje krytí ocelové výztuže. 10 mm obkladu Multiporu chrání stejně, jako 15 mm dalšího krytí výztuže betonem.”
Celou prezentaci Marka Pokorného na letošní konferenci Xella Dialog 2024 si můžete prohlédnout na www.xella-dialog.cz.
Související články
- James Hardie Europe vás zve na veletrh Bau 2025 v Mnichově
- Nová zelená úsporám 2025: Komplexní renovace, zálohy a výhodné úvěry na všechna opatření
- Radon v budovách: Jak řídit jeho odvětrávání?
- Pro ploché střechy s fotovoltaikou je vhodné zateplení deskou SmartRoof Xtra
- Inovativní rozdělovač topných okruhů TacoSys Pro
- Fascinující svět interiérových schodišť