(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Prohlídky ocelových konstrukcí z pohledu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví osob

Prohlídky ocelových konstrukcí z pohledu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví osob

Reklama
Reklama

Článek se zaměřuje na důležitost pravidelných kontrol a údržby ocelových konstrukcí menšího rozsahu, jako jsou střešní lávky, požární schodiště nebo zábradlí, z pohledu platných právních předpisů a technických norem. Upozorňuje na klíčové požadavky právních předpisů a norem, jako je ČSN 73 2604, a dalších legislativních opatření, která zajišťují bezpečnost a dlouhodobou spolehlivost těchto konstrukcí, a poskytuje praktické rady ohledně inspekčních postupů, frekvence kontrol a kvalifikace inspektorů. Text je užitečným průvodcem pro vlastníky objektů i odborníky z oblasti BOZP a facility managementu.

Ocelové konstrukce představují základní stavební prvek mnoha průmyslových objektů, mostů a jiných staveb.

Pro zajištění jejich dlouhodobé spolehlivosti a bezpečnosti je nezbytné provádět pravidelné inspekce a prohlídky, které vycházejí z právních předpisů a norem ČSN, konkrétně ČSN 73 2604.

V tomto článku se zaměřím na ocelové konstrukce menšího rozsahu, jako jsou střešní lávky, požární schodiště, žebříky, zábradlí, ocelové rámy, podesty nebo venkovní plošiny, které jsou nedílnou součástí mnoha staveb.


Zdroj: www.efacilityconsulting.cz

Za ocelovou konstrukci se považuje také např. jeřábová dráha, která není součástí vyhrazeného technického zařízení zdvihacího, tedy se dle NV č. 193/2022 Sb. „nereviduje“, ale musí se kontrolovat jako ocelová konstrukce.

Zdroj: www.efacilityconsulting.cz
Zdroj: www.efacilityconsulting.cz

Tyto konstrukce často nepřitahují takovou pozornost jako velké ocelové průmyslové haly, nebo ocelové mosty, ale jejich pravidelná kontrola a údržba jsou velmi důležité pro zajištění bezpečnosti budov a jejich uživatelů. Tyto „menší“ ocelové konstrukce podléhají stejným normám a požadavkům na inspekci, zejména podle ČSN 73 2604.

Vlastník objektu, jehož součástí jsou také tyto ocelové konstrukce, má povinnost tyto konstrukce řádně kontrolovat, zajišťovat pravidelnou údržbu a opravy.

Tuto povinnost mu nařizuje Zákon č. 283/2021 Sb. „nový“ stavební zákon, kde je v § 167 uvedeno:

Vlastník stavby a zařízení je povinen

a) provádět údržbu stavby nebo zařízení po celou dobu jejich existence,

Půjde-li o objekt, který je komerční, tedy je „pracovištěm“, tak musí vlastník-provozovatel splnit požadavky dle:

Zákon č. 309/2006 Sb. Tento zákon upravuje další požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a při činnostech mimo pracovněprávní vztahy. Stanovuje povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečný stav pracoviště, včetně konstrukcí, které jsou jeho součástí.

Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. Toto nařízení stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. I když se primárně zaměřuje na stroje a zařízení, jeho ustanovení se mohou vztahovat i na konstrukce, které jsou součástí pracovního prostředí, pokud mohou ovlivnit bezpečnost práce.

Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. Toto nařízení stanovuje požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, včetně konstrukcí, které jsou jeho součástí.

Klíčové body vztahující se k ocelovým konstrukcím jsou:

Stabilita a mechanická odolnost staveb: Příloha k nařízení vlády č. 101/2005 Sb. uvádí, že stavby musí splňovat technické požadavky na výstavbu dle zvláštních právních předpisů. Konstrukce a mechanická odolnost staveb nebo jejich částí, ve kterých se nacházejí pracoviště, musí odpovídat povaze jejich používání.
Údržba pracoviště: Podle § 3 odst. 1 nařízení musí být pracoviště po dobu provozu udržována potřebnými technickými a organizačními opatřeními ve stavu, který neohrožuje bezpečnost a zdraví osob. To zahrnuje i pravidelnou kontrolu a údržbu ocelových konstrukcí, které jsou součástí pracoviště.
Hodnocení rizik: Zaměstnavatel je povinen vycházet z hodnocení rizik vyplývajících z možných zdrojů ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců ve vztahu k vykonávané činnosti, což zahrnuje i posouzení stavu ocelových konstrukcí na pracovišti.

A jak jsem v úvodu uvedl, podrobné požadavky na ocelové konstrukce nám stanovuje ČSN 73 2604 – Tato technická norma se zabývá kontrolou a údržbou ocelových konstrukcí pozemních a inženýrských staveb. Stanovuje postupy pro prohlídky, údržbu a hodnocení stavu ocelových konstrukcí, což je klíčové pro zajištění jejich bezpečnosti a spolehlivosti.

Dodržování a plnění požadavků dle těchto právních předpisů je nezbytné pro zajištění bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovišti. Pravidelné kontroly a údržba ocelových konstrukcí přispívá k prevenci úrazů a zajišťují dlouhodobou spolehlivost těchto konstrukcí.

Pojďme se tedy podívat na to, jak zajistit spolehlivou funkci ocelových konstrukcí prováděním pravidelných prohlídek dle výše zmíněných předpisů.

Zdroj: www.efacilityconsulting.cz
Zdroj: www.efacilityconsulting.cz

1. Běžné prohlídky ocelových konstrukcí dle ČSN 73 2604 a ocelových mostních konstrukcí dle ČSN 73 2603

V rámci běžné prohlídky ocelových konstrukcí dle ČSN 73 2604 se provádí kontrola skutečného stavu konstrukce a zatížení s dokumentací – viz čl. 6.2.2 normy. Při této kontrole se nosná konstrukce s příslušenstvím kontroluje vizuálně, popřípadě za použití jednoduchých nástrojů (škrabka, kladívko, kartáč, smeták, baterka atd.). Dále se provede kontrola použitelnosti – viz čl. 6.2.7 normy a soulad protikorozní ochrany s dokumentací. U konstrukcí nepodléhajících stavebnímu povolení může prohlídku provádět též výrobce konstrukce.

Intervaly běžných prohlídek jsou dle čl. 6.3.1. této normy stanoveny pro konstrukce ve třídě následků CC1 a CC2 v periodě jedenkrát za 5 let. U konstrukcí ve třídě CC3 se běžná prohlídka dle čl. 6.3.2. provádí jedenkrát ročně.

2. Ostatní prohlídky ocelových konstrukcí dle ČSN 73 2604

U ocelových konstrukcí se dále provádí prohlídky:

Výchozí prohlídka dle čl. 6.2.3, která se provádí v rámci přejímky konstrukce, nebo u starších konstrukcí, kde schází záznam s výsledky výchozí prohlídky, nebo kde neexistuje řádná provozní dokumentace. Kontroluje se soulad konstrukce s dokumentací, úplnost konstrukce, kvalita svarů, spojů šroubových, nýtových, čepových a protikorozní ochrana. Zaměřuje se geometrický tvar konstrukce.
Podrobná prohlídka dle čl. 6.2.5, která nad rámec úkonů běžné prohlídky zahrnuje také kontrolu úplnosti a správnosti dokumentace. Zaměřuje se geometrický tvar konstrukce a změří se případné korozní úbytky. U dynamicky namáhaných konstrukcí ještě provádí defektoskopická kontrola svarů a detailů určených v předpisu pro kontrolu a údržbu nebo doporučených při statickém přepočtu nebo posudku.
Mimořádná prohlídka dle čl. 6.2.6. je prováděna v případě závažných zjištění při běžné, nebo podrobné prohlídce, případně po mimořádné události, která mohla ocelovou konstrukci poškodit – požár, výbuch, úder blesku atd…

Interval pro podrobnou prohlídku se určuje dle doporučení běžné, nebo mimořádné prohlídky, nejméně jednou za 10 let pro konstrukce třídy CC1 a CC2. Pro konstrukce třídy CC3 pak jedenkrát za 5 let.

Zdroj: www.efacilityconsulting.cz
Zdroj: www.efacilityconsulting.cz

3. Oprávnění k prohlídkám dle čl. 6.2.1. dle ČSN 73 2604

Prohlídku provádějí osoby s odpovídající kvalifikací pro příslušný druh kontrolního úkonu, školením bezpečnosti práce a s prokazatelně pro tento účel uspokojivým zdravotním stavem.

V případě nedestruktivních (vizuálních) kontrol svárů se tato norma odkazuje na kvalifikaci osob stanovené v ČSN EN 1090-2+A1, ale s ohledem na to, že tato norma je již neplatná, musíme tedy kvalifikaci hledat v normě ČSN EN 1090-2, která ji nahradila a která se dále odkazuje na normu ČSN EN ISO 9712.

3.1 Osoba provádějící běžné prohlídky ocelových konstrukcí nedestruktivní (vizuální) metodou by měla z pohledu výše uvedeného splnit tyto předpoklady:

Stavební odborné vzdělání z důvodu orientace v technické a stavební dokumentaci a orientace ve statických výpočtech.
Prokazatelná praxe v provádění prohlídek pod dohledem autorizované osoby oprávněné ocelové konstrukce navrhovat, popř. proškolení touto osobou autorizovanou s odpovídajícími technickými předpisy a technickými normami (ČSN 73 2603, ČSN 73 2604, ČSN EN 1090-2 a ČSN EN ISO 9712), popř. s ověřením znalostí
Školení dle Zákoníku práce § 103 o bezpečnosti práce, pro zajištění prokazatelného seznámení s riziky a pokyny bezpečnosti práce při vykonávání běžných prohlídek:
Práce ve výškách a použití OOPP – NV č. 362/2005 Sb.
Používání dalších OOPP – NV č. 390/2021 Sb.

Seznámení s vypracovanou povinnou průvodní a provozní dokumentací ve smyslu § 2 NV č. 378/2001 Sb. – kontrola konstrukcí dle minimálních normových hodnot
Kontrolu ocelových konstrukcí provádět dle písemně zpracované metodiky – místního provozně bezpečnostního předpisu ve smyslu Zákona č. 309/2006 Sb. a prováděcího předpisu § 4 NV č. 378/2001 Sb.

3.2 Osoba provádějící jiné než běžné prohlídky ocelových konstrukcí nedestruktivní metodou NDT by měla splnit:

Výchozí prohlídku provádí osoba autorizovaná u ČKAIT v oboru statika a dynamika staveb (statik, konstruktér-projektant, soudní znalec)

Na ostatní prohlídky pak postačí osoba s odborným vzděláním stavebním, nebo strojním vzděláním (autorizace v oboru statiky a dynamiky staveb není nezbytná)
Certifikace stupně č. 3 pro vykonávání NDT zkoušek ocelových konstrukcí dle ČSN EN ISO 9712, který vydal certifikační orgán splňující požadavky normy ISO/IEC 17024. Získání certifikace stupně č. 3 v sobě již zahrnuje požadavky na minimální průmyslovou praxi i odbornou způsobilost a opravňuje tuto osobu k defektoskopickým zkouškám.
Prokazatelná znalost a praxe v provádění prohlídek ocelových konstrukcí, v geometrickém zaměřování konstrukcí a posuzování korozivních úbytků ocelových konstrukcí
Potřebné znalosti technických předpisů a technických norem (ČSN 73 2603, ČSN 73 2604, ČSN EN 1090-2 a ČSN EN ISO 9712)
Dále vše dle bodu c) až e) odstavce 3.1.

V normě ČSN 73 2604 ani v žádném jiném výše zmíněném právním předpise není explicitně uvedeno, jak dlouhou praxi musí mít osoba vykonávající podrobné prohlídky ocelových konstrukcí.

Požadavek na délku praxe může vlastník objektu stanovit na základě vnitřních předpisů společnosti-zadavatele, která takové kontroly provádí, nebo na základě požadavků projektanta, popř. zhotovitele této ocelové konstrukce.

 

Komentář recenzenta Ing. Ondřej Antoš, CEO, EASY FM s.r.o.

Článek se zabývá přípravou pravidelných prohlídek ocelových konstrukcí z hlediska zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zdůrazňuje právní rámec ČSN 73 2604 a související legislativy, jako je zákon č. 283/2021 Sb., a další nařízení vlády, která stanoví povinnosti vlastníků a provozovatelů. Autor podrobně popisuje typy prohlídek, jejich frekvence a požadavky na kvalifikaci inspektorů, včetně využití metod nedestruktivního testování (NDT). Článek nabízí přehledný a komplexní pohled na problematiku a zároveň podtrhuje význam precizní údržby pro dlouhodobou spolehlivost a prevenci rizik spojených s konstrukčními nedostatky.

English Synopsis

Inspection of Steel Structures According to Current Legal Regulations and Standards

The article focuses on the importance of regular inspections and maintenance of smaller steel structures, such as roof walkways, fire escape stairs, or railings, from the perspective of applicable legal regulations and technical standards. It highlights the key requirements of ČSN 73 2604 and other legislative measures that ensure the safety and long-term reliability of these structures. The text also provides practical advice on inspection procedures, inspection frequency, and inspector qualifications. This article serves as a valuable guide for property owners and professionals in occupational health and safety (OHS) and facility management.

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama