V lednu otevřela organizace proFem centrum PORT pro pomoc obětem sexuálního a domácího násilí. Doposud zde pomohli téměř 900 klientkám a klientům, kteří nějakou formu násilí zažili. Od listopadu rozšířili nabízené služby ještě o gynekologickou ordinaci a krizový byt.
Stávající služby, tedy sociální a právní poradenství, krizovou pomoc a psychoterapii, od listopadu centrum PORT rozšířilo o zdravotnickou službu (gynekologickou ordinaci) a krizovou pobytovou službu (krizový byt).
Zdravotnická služba poskytuje gynekologickou péči, testování i uchovávání důkazního materiálu a podporu při zvládání psychických následků násilí. Krizový byt pak nabízí ženám bezplatný sedmidenní pobyt s krizovou intervencí a plánováním dalších kroků. Tyto nové možnosti pomáhají obětem získat nutnou podporu k důstojnému životu beze strachu.
„Je to pro nás přelomový moment, podařilo se to, o co jsme od počátku usilovali,“ řekla k rozšíření služeb ředitelka proFem Jitka Poláková. „V tuto chvíli jsme naplnili náš cíl kompletně zprovoznit centrum, klientky mají možnost projít všemi službami a dostat potřebnou podporu pod jednou střechou,“ vysvětlila.
Tyto komplexní služby jsou zásadní pro podporu obětí sexuálního násilí, které potřebují jak bezpečné útočiště, tak psychologickou pomoc a odborné zdravotní ošetření v respektujícím prostředí, kde se budou cítit dobře. „Oběti, které si prošly traumatem, nechtějí nikam chodit, především ne k doktorům. A právě tyto pacientky chceme podchytit. Sběr důkazního materiálu provádí proškolená sestra, která přesně ví, jak postupovat,“ popsala Jitka Poláková.
Klientky se nejprve domluví s krizovou interventkou, zda chtějí využít služby ordinace, se sestrou pak proberou detaily a o jaké služby konkrétně půjde. Sběr důkazních materiálů je možný jen pár dnů po napadení, nejlépe do 7 dnů. „My ale nabízíme sběr až do 14 dnů po napadení, vždy je ještě určitá pravděpodobnost, že se nějaký materiál podaří najít. Se sestrou se klientka nejprve domluví, co vše se bude sbírat, jaký bude postup. Klientky jsou tedy seznámené se vším, co je čeká, a mohou si rozmyslet, co využijí a co ne. Služby poskytujeme těm, které o ně požádají,“ vysvětlila Jitka Poláková.
V ordinaci si pak klientku převezme lékařka, která zároveň ví, jak k obětem přistupovat. Některé ženy totiž mají špatné zkušenosti z vyšetření z nemocnice, případné nepříjemné zacházení je odrazuje od nahlášení a řešení případu.
„V centru PORT nabízíme gynekologickou prohlídku, testování na pohlavně přenosné choroby, včasnou detekci těhotenství, základní ošetření a sběr a uchování důkazního materiálu,” popsala jedna z lékařek Nikola Dvořáková.
Důkazní materiál se skladuje rok, stejně jako nahraný důkazní rozhovor, který lze využít v případě nahlášení trestného činu. K tomu se některé oběti mohou odhodlat až s odstupem času.
„Krizovou pomoc poskytujeme v ambulantní i pobytové formě,“ sdělila Naďa Gubová, vedoucí krizové služby proFem. „Pobyt umožní daleko intenzivnější práci s klientkou, ta má zároveň možnost si zde uvařit, vyprat, může dostat náhradní oblečení…,“ popsala výhody krizového bytu.
„Krizový byt je určen ženám, které se nacházejí v krizové situaci, ale jejich stav není tak závažný, aby potřebovaly hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. V současnosti máme kapacitu jednoho lůžka, můžeme tedy ubytovat vždy jednu ženu na dobu až 1 týdne,” nastínila nynější možnosti Naďa Gubová.
Byt je určen pro ženy od 18 let (v některých naléhavých případech při souhlasu rodičů i od 16 let), z kapacitních důvodů prozatím bez dětí. „Jsme především rádi, že se centrum rozeběhlo a je navštěvované, do budoucna bychom rádi službu rozšířili o další lůžka v okolí a nabídli tak dočasné ubytování i matkám s dětmi,“ popsala Jitka Poláková plány na rozšíření kapacit krizové pobytové služby.
Během bezplatného krizového pobytu využívá klientka intenzivní podpory ze strany krizové interventky, pokud to situace vyžaduje, tak zde má k dispozici i návazné sociální a právní poradenství. Po odchodu z krizového bytu pak může klientka využívat i nadále těchto služeb ambulantně.
Do budoucna plánuje proFem rozvíjet a rozšiřovat i zdravotní služby tak, aby lépe reflektovaly specifické potřeby klientek. Ty po prožitém traumatu často přestávají docházet do gynekologických ordinací a unikají tak preventivním programům, jako je screening rakoviny děložního hrdla. V rámci dalšího rozvoje chce centrum PORT poskytovat plnohodnotnou gynekologickou péči, včetně možnosti registrace klientek.
„Do budoucna chceme kapacity na přijímaní klientů a klientek ještě rozšířit, což ale znamená nutnou personální posilu,“ říká ředitelka proFem. Provoz všech nových služeb je nákladný a je možné ho podpořit ve veřejné sbírce na Darujme.cz. Aby centrum PORT mohlo pomáhat více než 1300 klientkám a klientům ročně, potřebuje stabilní tým odbornic i specifické zařízení, jakým je například vybavení krizového bytu a lékařské vybavení ordinace.
O centru PORT jsme psali také ZDE a ZDE.
Redakce AD
Foto: redakce AD, centrum proFem
Související články
- ÚS: Žalobou na ochranu osobnosti se budou znovu zabývat obecné soudy – Judikatura
- Vše o řízení o předběžné otázce před SD EU se dozvíte na webináři CCBE a ELF – Advokacie
- Zemřel advokát, rozhodce a pedagog prof. Dr. Alexander Bělohlávek – Advokacie
- Náhrady za ztrátu výdělku po úrazu či po nemoci z povolání se zvýší – Legislativa
- ÚPV doporučil schválit ošetřovné pro živnostníky a pracovníky na dohody – Legislativa
- K zákazu prodeje energetických nápojů dětem se vláda postaví asi neutrálně – Legislativa