U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, který je připomínkou vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948, se v úterý 10. prosince 2024 koná v Praze konference Lidská práva a Česko. V celkem sedmi moderovaných diskusích se experti a expertky zaměří na zhodnocení stavu lidských práv v Česku i přijímaná a navrhovaná opatření – konkrétně se budou zabývat právy dětí, ochranou obětí násilí, rovnými šancemi pro všechny, angažovaností žen v politice, postavením ukrajinských uprchlíků či udržitelnou podobou měst. Jedním z témat bude i role médií a možné ohrožení jejich fungování.
Konferenci pořádá Odbor rovnosti žen a mužů a Odbor lidských práv a ochrany menšin Úřadu vlády ČR pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. V průběhu akce vystoupí například ministři pro evropské záležitosti Martin Dvořák a zahraničí Jan Lipavský, již zmíněná zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, vládní zmocněnec pro zastupování ČR před ESLP Petr Konůpka, zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexandr Schorm a další významní hosté.
V rámci konference bude možné připojit podpis pod Chartu proti domácímu násilí. Dokument se začal podepisovat loni na Den lidských práv. Celkem by se k němu mělo po dnešku hlásit téměř pět desítek firem a institucí s více než 160 000 zaměstnanců a zaměstnankyň.
Celodenní program vyvrcholí udílením Cen vládní zmocněnkyně pro lidská práva – ocenění za prosazování lidských práv a podporu těch, kteří čelí jejich porušování, se bude rozdávat podruhé. Součástí slavnostního ceremoniálu bude i představení a podpis Lidskoprávního desatera zaměstnavatele.
Den lidských práv si již včera, 9. prosince, připomněla Amnesty International (AI). Ta uspořádala v prostorách Pracovny v Praze 3 debatu zaměřenou na lidskoprávní situaci na Slovensku. Téma letošní panelové diskuse bylo „13 měsíců od (slovenských) voleb a 10 měsíců do (českých) voleb“. Pozvání do debaty přijali ředitelka Slovenského národního střediska pro lidská práva Silvia Porubänová, slovenský sociolog Michal Vašečka a český ústavní právník Jan Kysela.
Na místě bylo také možné zapojit se do psaní dopisů za nespravedlivě vězněné. Maraton psaní dopisů pořádá AI každoročně, loni se v Česku k této kampani uskutečnilo kolem 570 akcí, lidé napsali téměř 20 000 dopisů.
Maraton psaní dopisů je největší celosvětová dopisová akce na pomoc nespravedlivě stíhaným politickým vězňům, disidentům a dalším pronásledovaným lidem. V České republice, která se do zapojuje od roku 2010, se dopisy píší v období mezi 15. listopadem a 15. prosincem. Přidávají se miliony lidí ve světě, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat, uvedla organizace AI. Dopisy podle ní doslova zaplavují kanceláře prezidentů, ministrů, ředitelů věznic a požadují propuštění nespravedlivě pronásledovaných.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: PIXABAY.com
Související články
- Rada pro paměťovou agendu se na svém zasedání zabývala dotačním programem – Svět práva
- Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva převzalo na dvacet lidí a projektů – Svět práva
- Komora daňových poradců ČR si zvolila své vedení – Svět práva
- Michal Žižlavský: Kdo chce mít v systému slabé insolvenční správce? – Legislativa
- ÚPV Senátu se postavil proti zabavování zbraní nepodléhajících registraci – Legislativa
- Úlevu u záloh na sociální pojištění pro nové podnikatele Senát asi schválí – Legislativa