Na začátku tohoto týdne, v pondělí 9. a v úterý 10. prosince, se sešli členové představenstva České advokátní komory k poslednímu letošnímu zasedání. I tentokrát byly na programu důležité body – vedle informace o projednávání novely zákona o advokacii, které se jako červená nit vine celým rokem 2024, to byl například úspěšný projekt ČAK a Vězeňské služby ČR „Skype obhajoby“ nebo stav elektronizace justice. Stručnou informaci o některých z projednávaných témat Vám jako obvykle nabízíme v tradičních Flash News, podrobnosti ze zasedání budou jako vždy následně k dispozici v zápisu ze schůze představenstva na webu ČAK.
O čem tedy (kromě dalších bodů) jednalo představenstvo ČAK 9. a 10. prosince 2024 na své 33. schůzi tohoto volebního období?
Novela zákona o advokacii stále čeká na třetí čtení
Předseda ČAK Robert Němec informoval o aktuálním stavu projednávání návrhu novely zákona o advokacii, jejíž třetí čtení je stále na programu 119. schůze sněmovny, která jedná právě dnes ve středu 11. prosince, kdy by teoreticky mohlo zmíněné třetí čtení proběhnout. Záleží však na průběhu debaty poslanců, přičemž podle § 95a jednacího řádu Poslanecké sněmovny mohou třetí čtení návrhů zákonů probíhat pouze ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin, nerozhodne-li sněmovna jinak. Nebude-li sněmovna o novele hlasovat dnes, může se tak do konce letošního roku stát v ještě v rámci 123. schůze sněmovny, která proběhne v příštím týdnu.
Novela, jak už Advokátní deník mnohokrát informoval (například ZDE a ZDE), by měla přinést zejména vyšší ochranu důvěrnosti vztahu klienta a advokáta, připuštění zkrácených pracovních úvazků pro advokátní koncipienty, možnost konat sněm včetně voleb do orgánů Komory online a novou podrobnou úpravu advokátních úschov.
Palác Dunaj v plném provozu
Vedoucí hospodářského a organizačního odboru ČAK Miroslava Sedláčková informovala o dokončení rekonstrukce přednáškových a kancelářských prostor ČAK v paláci Dunaj. Představenstvo vybralo z předložených pěti návrhů podobu grafického zpracování označení/názvu ČAK, které by mělo být umístěno na vnějším plášti paláce směrem do Národní třídy. Dále představenstvo vzalo na vědomí informaci o pokračování prací na vybavení archivů ČAK v 1. podzemním a 2. nadzemním podlaží paláce Dunaj.
Předseda Kontrolní rady Jan Mikš informoval o tom, že Kontrolní rada ČAK rozhodla o provedení detailní kontroly efektivnosti vynaložených výdajů spojených s rekonstrukcí paláce Dunaj do konce června 2025 tak, aby její zpráva byla k dispozici pro 9. sněm ČAK.
Příprava 9. sněmu ČAK
Tajemník Komory Petr Čáp informoval představenstvo o přípravě online voleb a online konferenčního jednání na 9. sněmu ČAK.
Volební modul, který bude používán jak při prezenční účasti na sněmu, tak při účasti vzdálené, je připraven. V současné době probíhají interní testy a ověřování správnosti procesů. Zhruba v březnu 2025 bude provedeno veřejné testování systému, jehož účelem bude zejména ověření postupu při přihlašování advokátů a advokátek k volbám, funkčnosti a odolnosti volebního systému. Advokátní veřejnost bude včas prostřednictvím advokátních médií vyzvána k co nejširší účasti v testování online voleb.
Systém pro online konferenční část 9. sněmu Komory bude k dispozici s dostatečným předstihem před jeho konáním, přičemž i zde přichází v úvahu jeho externí testování.
Úspěšný projekt Skype obhajoby se dál rozvíjí
Jiří Novák, advokát a člen Sekce ČAK (a též CCBE) pro IT a GDPR, který v covidovém období rozjížděl projekt ČAK a Vězeňské služby ČR „Skype obhajoby“, informoval představenstvo o úspěšném pokračování projektu a připravenosti Vězeňské služby ho dále rozvíjet, jak ostatně nedávno informoval i Advokátní deník ZDE.
V současné době probíhá měsíčně cca 300 porad advokátů s klienty ve vězeňských zařízeních. Vězeňská služba plánuje přechod online porad ze Skypu na platformu Webex, která nabídne možnost využít i nové funkcionality, například sdílení dokumentů. Vězeňská služba je připravena i na identifikaci advokátů prostřednictvím eDokladů při vstupu do věznice a odchodu z ní.
Komora v souvislosti se Skype obhajobami žádá o zpětnou vazbu od advokátů a advokátek, pokud jde o hodnocení kvality spojení a hlášení eventuálních dalších technických nedostatků, aby bylo možné společně s Vězeňskou službou pracovat na odstranění takových potíží. Představenstvo ČAK v této souvislosti požádalo i předsedu Výboru regionálních představitelů Radima Miketu, aby zajistil zpětnou vazbu právě od advokátů z regionů.
Dále Jiří Novák informoval o tom, že v zastoupení Komory řeší s Generálním ředitelstvím Vězeňské služby ČR i sjednocení pravidel, která by zjednodušila advokátům používání notebooků při návštěvách klientů ve věznicích. V současné době mohou advokáti používat notebooky v objektu věznice jen po předchozím souhlasu příslušného ředitele věznice, přičemž přístupy jsou v tomto směru rozdílné.
Blíží se testování elektronického soudního spisu
V další části programu Jiří Novák představenstvo seznámil se stavem elektronizace v justici, zejména s přípravou elektronického soudního spisu. Projekt je rozdělen do několika větví – první se týká interní justiční digitalizace procesů, jako je rozvrh práce, přidělování spisů atd. Druhá část se týká vzdáleného přístupu do spisu, který by měl účastníkům řízení a jejich advokátům umožnit online nahlížení do něj. Dle informací Ministerstva spravedlnosti by v 1. čtvrtletí 2025 mělo být již spuštěno testování právě vzdáleného přístupu do spisů. Do zkušebního provozu by měli být zahrnuti také advokáti. Komora směrem k ministerstvu včas a dostatečně signalizovala nutnost řešit „advokátní“ uživatelské potřeby, jako např. substituční oprávnění pro nahlížení do spisu.
Dle dalších informací z ministerstva se justice intenzívně připravuje i na digitalizaci veškerých soudních podání, což by mělo zahrnovat vytvoření systémů umožňujících podání prostřednictvím jednotného portálu stanovenou formou včetně příloh s možností další práce s digitálním obsahem. I do tohoto procesu by měli být advokáti – dle ujištění ministerstva – zahrnuti už ve fázi konzultací uživatelských funkcionalit. Ministerstvo se připravuje i na vývoj a modernizaci dalších justičních systémů, např. Registru zastoupení, eISIRu apod.
Představenstvo ČAK poděkovalo Jiřímu Novákovi nejen za obsáhlou zprávu, ale i za jeho aktivity v oblasti digitalizace justice v zájmu advokacie.
Krátce z dalšího programu
Jednání se coby host zúčastnil regionální zástupce ze Severní Moravy Pavel Otipka, který členy představenstva informoval o advokátních aktivitách v tomto regionu. Pavel Otipka pozitivně hodnotí zejména průběh advokátních vzdělávacích a společenských akcí. V příštím roce plánuje mj. nejméně jedno předsněmovní setkání advokátek a advokátů v regionu.
Představenstvo dále na svém prosincovém jednání vyslovilo souhlas se zapojením ČAK do projektu Stáže pro mladé advokáty u ESLP, za předpokladu, že projekt získá grant z Evropské komise, schválilo zapojení dalších osmi kolegů-advokátů a kolegyň-advokátek do projektu Advokáti do škol a do dětských domovů a vzalo na vědomí projednávání Evropské úmluvy o advokátní profesi, v němž se ČAK zejména prostřednictvím své bruselské zástupkyně významně angažuje.
Podrobné informace o celém jednání představenstva budou jako obvykle obsaženy v zápisu z jednání představenstva na webu ČAK.
Iva Chaloupková, vedoucí Odboru vnějších vztahů ČAK
Foto: redakce AD
Související články
- CCBE ocenila advokáty z Nadace Panzi za přínos v oblasti lidských práv – Advokacie
- Vláda navrhne posun účinnosti digitální ústavy o dva roky, uvedl ministr Jurečka – Legislativa
- Vláda schválila novelu trestních předpisů a s ní i zefektivnění trestního řízení – Legislativa
- Pol Pointů, jež slouží veřejnosti ke vzdálené komunikaci s policií, přibývá – Svět práva
- Senát zřejmě schválí úlevu u záloh na sociální pojištění pro nové podnikatele – Legislativa
- Dnes, 10. prosince, si připomínáme Mezinárodní den lidských práv – Svět práva