(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Institut partnerství platí od ledna, iniciativa chce manželství pro všechny – Legislativa

Institut partnerství platí od ledna, iniciativa chce manželství pro všechny – Legislativa

Reklama
Reklama

Nový institut partnerství jako svazek dvou lidí stejného pohlaví zavedl od ledna zákon č. 123/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Přibližuje partnerství k úrovni manželství s tím, že na partnerství a práva a povinnosti partnerů se obdobně vztahují ustanovení o manželství a právech a povinnostech manželů, vdovách a vdovcích. Zároveň zákon umožňuje, aby se osvojitelem dítěte stal také partner, je-li rodičem dítěte druhý z partnerů.

 

Po nabytí účinnosti zákona uzavřená registrovaná partnerství nadále existují, ale již nemohou vznikat nová registrovaná partnerství. Přívlastek „registrované“ se škrtlo. Iniciativa Jsme fér a autoři dřívějších výzev politikům na podporu rovných sňatků budou ale podle jejich vyjádření dál usilovat o uzákonění manželství pro všechny se všemi dalšími výhodami.

Úprava pravidel partnerství pro dvojice gayů a leseb, která začala platit v lednu, podle nich skutečnou rovnost nenaplňuje. Iniciativa a více než desítka osobností to uvedly v prohlášení. Manželství pro všechny má podle pisatelů a pisatelek 36 zemí. Podle odpůrců je manželství výhradně svazek muže a ženy a pokud by do něj vstupovaly stejnopohlavní dvojice, ohrožovalo by to tradiční rodinu.

„Rovné manželství není útokem na tradice, ale naplněním jejich hodnot – lásky, péče, věrnosti a vzájemné podpory. Budeme stát při LGBT lidech a jejich rodinách, dokud manželství pro všechny páry nebude v Česku realitou,“ uvedli v prohlášení pisatelé a pisatelky.

Registrované partnerství je možné uzavírat od července 2006. Pravidla od ledna mění novela občanského zákoníku. Původně měla partnery zrovnoprávnit s manželi, počítala s manželstvím pro všechny. Sněmovna do zákona nakonec přidala omezení. Stejnopohlavní dvojice může vstoupit do partnerství, ne do manželství. Přívlastek „registrované“ se škrtlo. Partneři a partnerky mají nárok na vdovský či vdovecký důchod, mají společné jmění i další práva manželů, ale bez možnosti adopcí. Možné je jen přiosvojení partnerova potomka.

„Tento krok však nenaplňuje skutečnou rovnost – statisíce leseb, gayů, bi a trans lidí stále nemůžou uzavřít plnohodnotné manželství s osobou, kterou milují, a svobodně budovat zázemí pro své děti, neboť jejich rodičovská práva zůstávají omezená. Rozdělení společnosti na různé kategorie pouze podle toho, koho milujeme, je nespravedlivé a nedůstojné… Rovnost před zákonem není privilegium, ale základní právo, které musí být dostupné všem,“ stojí v prohlášení.

Iniciativu Jsme fér tvoří organizace Amnesty International ČR, Queer Geography, společenství LGBT věřících a jejich blízkých Logos ČR, Mezipatra, Praguje Pride a PROUD. Prohlášení podepsala pak třeba generální ředitelka a šéfka správní rady Vodafone Czech Republic Violeta Luca. Společnost s dalšími 120 firmami a organizacemi adresovala před časem dopis premiéru Petru Fialovi k uzákonění manželství pro všechny. Mezi pisateli je i autor série Víra v barvách duhy Tobiáš Frýdl, jehož za to nedávno ocenila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková svou výroční cenou. K dalším patří autoři a autorky výzev studentských spolků, divadel či pedagogů. Podle odpůrců má manželství zůstat výhradně pro muže a ženy a pokud by ho uzavírali také gayové a lesby, ohrožovalo by to tradiční rodiny.

Zmocněnkyně už dřív řekla, že změny v zákoníku považuje za krok správným směrem, jako nejlepší krok k zrovnoprávnění gayů a leseb ale vidí manželství pro všechny. Věří, že se v ČR v budoucnu uzákoní.

 

Zdroj: ČTK, redakce AD
Foto: pexels.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama