(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Jaká mají děti práva v kyberprostoru a jsou zde dostatečně chráněné? – Svět práva

Jaká mají děti práva v kyberprostoru a jsou zde dostatečně chráněné? – Svět práva

Reklama
Reklama

Jaká mají děti práva v kyberprostoru? Liší se nějak od těch v offline prostředí? A jsou děti a jejich práva v online prostředí dostatečně chráněna? Na tyto otázky hledala odpovědi konference mediálního vzdělávání Práva a ochrana dětí v kyberprostoru, která se uskutečnila 3. prosince v Centru současného umění DOX v Praze.

 

Na praktických příkladech odborníci účastníkům převážně z řad pedagogů a metodiků prevence předvedli, jak pojmy jako algoritmy, králičí nory nebo personalizace přiblížit i žákům a studentům a připravit je na možná rizika spojená s přítomností v online světě. Součástí konference byla i panelová diskuze a interaktivní workshopy se zajímavými hosty.

Ústředním tématem bylo fungování sociálních sítí a jejich působení na děti a na jejich práva v digitálním prostředí. V úvodním programu představila práva dětí v kyberprostoru Veronika Andrtová z Dětského krizového centra. Poté následoval společný workshop s lektory, během kterého se přítomní seznámili s lekcí Radikální algoritmy. Dopolední část programu uzavřela panelová diskuze na téma Jak jsou v online prostředí (ne)chráněné děti?

Také v letošním roce vystoupili odborníci a hosté nejen v panelových diskuzích, ale také přímo na odpoledních workshopech, kde bylo možné si vybrat z nabídky čtyř témat. O právu na ochranu před násilím na sociálních sítích promluvila Kateřina Vokrouhlíková ze Stoponline.cz

Právo na soukromí a jak funguje cílená online reklama bylo téma Jiřího Burýška a o právu na svůj názor a kde je hranice mezi svobodou projevu a šířením dezinformací hovořil novinář Lukáš Prchal. Právo na identitu – falešné profily na sociálních sítích a jak si dát pozor na svou bezpečnost bylo téma, na které se zaměřil Martin Kožíšek.

Konference byla určena především pro vyučující a metodiky prevence ze základních a středních škol, knihovníky a další vzdělavatele. Mediální vzdělávání na školách by mělo být standardem, nejen výjimečnou iniciativou, shodli se odborníci, kteří doporučují nejen nutné mediální vzdělávání ve školách, ale i potřebu široké osvěty pro rodiče i celou veřejnost.  

Psychologické dopady sociálních sítí, především pak právě na děti a mládež, jsou znepokojivé. Výzkumy upozorňují na souvislost mezi časem stráveným na sociálních sítích a rostoucím počtem úzkostí a deprese. U dospívajících dívek vzrůstá počet těch, které se léčí s psychickými problémy. Velkým nebezpečím jsou v posledních letech například takzvané výzvy na TikToku, které mohou mít u dětí a mladistvých někdy i tragické následky. Konkrétní příklady jsou známé i z České republiky.

 

Zdroj: redakce AD, bezpečnyinternet.cz
Foto: canva.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama