Senát by měl podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) odmítnout předložený návrh takzvaného bypassu stavebního zákona, který schválila sněmovna. Změna má umožnit používat pro povolování staveb souběžně špatně fungující digitalizované systémy stavebního řízení s těmi původními. Podle návrhu ale musí projektanti a stavebníci podávat žádosti stále přes digitalizovaný portál stavebníka, což by ale podle komory mohlo vést k úplně paralýze stavebnictví. Nové systémy provází problémy od jejich spuštění 1. července. Funkční má být portál stavebníka do 10. prosince.
Vláda se v říjnu rozhodla ve vývoji digitalizovaného Informačního systému stavebního řízení využívaného úředníky nepokračovat. V současnosti funguje přechodné období, kdy úředníci mohou používat nové systémy současně s původními. Portál stavebníka se ale v současnosti dál upravuje a podle návrhu vlády schváleného ve sněmovně se přes něj budou muset dále podávat žádosti o povolení. Na špatně fungující systémy si dříve stěžovali pracovníci úřadů i stavebníci a členové profesních skupin. Kvůli špatně fungující digitalizaci stavebního řízení premiér Petr Fiala před několika měsíci odvolal tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.
„Vidíme hazard se stovkami tisíc pracovních míst v přímém přenosu. Už dávno měla být přijata novela, podle které bychom mohli v přechodném období legálně využívat datové schránky stejně jako tomu bylo i do 30. června, a to i pro povolovací řízení zahájená po 1. červenci 2024. Neexistuje jiné řešení, než aby Senát odmítl předložený návrh částečného takzvaného bypassu stavebního zákona, který schválila Poslanecká sněmovna, a nahradil ho jiným řešením,“ řekl předseda ČKAIT Robert Špalek.
ČKAIT si také nechal zpracovat interní průzkum mezi svými 2025 členy, ze kterého vyplynulo, že řadu projektantů digitalizace ekonomicky negativně zasáhla. Jejich odměny totiž bývají velmi často navázány na vydání stavebního povolení nebo úspěšnou kolaudaci staveb, ale ani o jedno nelze při současném stavu bez problémů zažádat.
Pro odeslání žádosti nebo uložení projektové dokumentace na centrální úložiště muselo použít jiný, a tedy nezákonný, postup 70 procent dotázaných. Celý proces se od 1. července zrychlil podle sedmi procent a deset procent dosáhlo přes portál požadovaného výsledku. Téměř 80 procent respondentů uvedlo, že podávání žádostí portálem stavebníka je zásadně nebo o hodně časově náročnější než před jeho spuštěním a 60 procent, kterým se úspěšně povedlo portál využít, neobdrželo vyjádření stavebního úřadu v zákonné lhůtě. Že se trh s problémy digitalizace vyrovná, si myslí přes devět procent členů ČKAIT, naopak téměř 91 procent očekává vážné problémy.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com
Související články
- Video: Plenární zasedání CCBE s aktivní účastí ČAK v Bruselu – ČAK informuje
- Osvětová akce Každá třetí žena přibližuje domácí a sexualizované násilí – Svět práva
- K diskusi ohledně povinnosti registrace „influencerů“ u RRTV – Legislativa
- Vláda navrhne posun účinnosti digitální ústavy o dva roky, uvedl ministr Jurečka – Legislativa
- Severomoravští advokáti a koncipienti se dozvěděli, jak využít AI při své práci – Advokacie
- V Česku funguje nová krizová linka pro ženy, číslo 116 016 platí v celé EU – Svět práva