Poslanecká sněmovna na své 119. schůzi dne 4. prosince 2024 schválila navrhovaná pravidla pro sociálně-zdravotní služby. Poskytovat by je mohly – podle vládní novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), a zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů – například domovy pro seniory, centra duševního zdraví a stacionáře. Pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných by se v budoucnu hradil ze zdravotního pojištění až na výjimky jen omezenou dobu. Předloha teď zamíří k posouzení do Senátu. Namísto původně předpokládaného 1. ledna 2025 má být účinná od měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Poslanecká sněmovna odmítla doplnit novelu o zrušení nejvyšších možných cen za pobyt v soukromých domovech seniorů či zařízeních, která by nebyla v základní síti sociálních služeb. Provozovatelé by tak mohli požadovat vyšší úhrady než dosud. Neplatila by pro ně ani pojistka, že klientům musí po zaplacení zůstat aspoň 15 procent jejich příjmu.
Sociální služby podporují soběstačnost. Hradí se z dotací, příspěvků na péči, plateb od klientů i z darů. Zdravotní služby a léčba se platí ze zdravotního pojištění. Nové sociálně-zdravotní služby podle podkladů budou moci zajišťovat centra denních služeb, denní a týdenní stacionáře, domovy pro seniory, se zvláštním režimem či pro postižené, centra duševního zdraví a odlehčovací zařízení. K poskytování zdravotních služeb má být podle vládního návrhu nutné oprávnění a u sociálních služeb registrace.
Sociální služby v nemocnicích nebo v léčebnách by měly skončit za pět let. Sociální péče v nich není podle zdůvodnění dostatečná, ve zdravotnických zařízeních zůstávají často lidé, kteří už léčení nepotřebují, ale není je kam propustit. Novela proto předpokládá, že od roku 2029 by se pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných hradil ze zdravotního pojištění tři měsíce. Delší hrazený pobyt by byl možný jen se souhlasem zdravotní pojišťovny.
Sněmovna hlasovala celkem o dvou desítkách úprav. Podle návrhu skupiny koaličních poslanců zrušila ustanovení, podle kterého by Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo stanovit vyhláškou personální i stavební standardy pro zařízení poskytující sociálně-zdravotní služby. Předkladatelé se obávají toho, že poskytovatelé by tyto standardy nebyli schopni naplnit. Zákon ale na druhou stranu zamezí soužití dětí a dospělých lidí v domovech pro osoby se zdravotním postižením a nařídí poskytovatelům sociální péče respektovat osobnostní práva klientů. Proškolení pracovníci pečovatelské služby a osobní asistenti budou moci klientům nově pomáhat i s běžnou péčí o zdraví.
Poslanci opozice neprosadili roční odklad rušení kojeneckých ústavů, tak aby mohly fungovat do konce roku 2025. Neúspěšně navrhovali také třeba uzákonění nemocničního ombudsmana.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: FREEPIK.com
Související články
- Tradiční závod o Krakonošův pohár se v lednu poběží již po čtyřicáté – Advokacie
- Petr Poledne k nálezu Ústavního soudu: Valorizace. A co redukce? – Judikatura
- Právní věty občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura
- Zastavte se 17. listopadu v chill-out lounge ČAK v atriu Kaňkova paláce – Advokacie
- Právní věty rozhodnutí trestního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura
- Jaká mají děti práva v kyberprostoru a jsou zde dostatečně chráněné? – Svět práva