Před závěrečným schvalováním je v Poslanecké sněmovně novela zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, týkající se zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství. Ve druhém čtení poslanci podali k předloze několik pozměňovacích návrhů, část z nichž už dříve odmítl sněmovní Ústavně-právní výbor. Jde například o notářské rozvody bezdětných manželství a manželství s již dospělými dětmi.
Novela o. z. mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotvit má také povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Poslanci by mohli hlasovat o podobě předlohy nejdřív za dva týdny.
K zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí vedly podle vlády požadavky Evropského výboru pro sociální práva. Za tělesné tresty ale rodiče nemají čekat nové postihy. Nina Nováková chce toto doplnění vypustit jako nadbytečné, zákaz nepřiměřených fyzických trestů podle ní obsahuje už nynější právo. Její pozměňovací návrh vyvolal nesouhlasné reakce jiných poslanců. „Je to symbol, není to zákaz,“ uvedla Martina Ochodnická.
Ústavně-právní výbor doporučil roční odklad účinnosti na leden 2026 a podpořil i další úpravy. Jde o zavedení možnosti soudu stanovit výživné také při společné péči o dítě, pokud se tak rodiče dohodnou, a o úpravu, jež obsáhle mění institut dovolání k Nejvyššímu soudu a rozšiřuje jej i na rodinné právo. Poslankyně Helena Válková označila změny za reformu, podle ní neústavní, a obsáhle je zpochybňovala. „Ústavní stížnost bude určitě podána,“ soudí.
Po sloučení rozvodového a opatrovnického řízení bude podle vládní novely možné v případech shody manželů, kteří mají nezletilé dítě, rozvést manželství v jednom soudním řízení. Pokud se manželé na všem dohodnou, měl by být proces rozvodu manželství jednodušší i jinak. Předloha upouští například od jejich povinného výslechu.
I nadále by mělo platit, že pokud se manželé chtějí rozvést, bude muset o poměrech dítěte po rozvodu nejprve rozhodnout soud, a to i v případě rozvodu smluveného. Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem by už ale nemělo být povinné, jestliže soud neshledá střet zájmů mezi rodičem a dítětem. Helena Válková a Aleš Juchelka opět navrhli zachování povinného zastoupení orgánem sociálně-právní ochrany dětí, s čímž neuspěli v Ústavně-právním výboru.
Předloha rovněž ruší rozlišování druhů péče o dítě na společnou, střídavou a péči jednoho rodiče. Už by se tak nerozlišoval takzvaný rezidentní rodič, tedy ten, který má dítě v péči, a nerezidentní rodič, který má pouze právo styku s dítětem. Jelikož rozvod manželství nemá podle ministerstva spravedlnosti žádný vliv na rodičovskou odpovědnost, měli by o dítě i nadále pečovat oba rodiče.
Novela umožní postoupení pohledávky na výživném. Zvýší se také úrok z prodlení u dlužného výživného.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Skype obhajoby jsou běžným a pozitivně vnímaným způsobem komunikace – Advokacie
- Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ve věci klimatické žaloby – Judikatura
- Video: Plenární zasedání CCBE s aktivní účastí ČAK v Bruselu – ČAK informuje
- Osvětová akce Každá třetí žena přibližuje domácí a sexualizované násilí – Svět práva
- K diskusi ohledně povinnosti registrace „influencerů“ u RRTV – Legislativa
- Vláda navrhne posun účinnosti digitální ústavy o dva roky, uvedl ministr Jurečka – Legislativa