Získat náhradní cestovní doklad EU mohou od 1. ledna v návaznosti na unijní pravidla občané, kteří přijdou o české cestovní pasy v zemích, v nichž ČR nemá diplomatické zastoupení. Změnu přinesla vládní novela, která od letoška upravuje působení pracovníků na českých zastupitelských úřadech v cizině.
Vláda si od novely slibuje mimo jiné zefektivnění výběrových řízení na ministerstvu zahraničí a obsazování uvolněných míst, které odráží potřebu zvýšené rotace pracovníků zahraniční služby. Novela také obsahuje úpravu posuzování zdravotní způsobilosti diplomatických, administrativních a technických pracovníků k výkonu služby či práce v zahraničí.
Norma stanoví zákonná pravidla pro udělování a odnímání souhlasu se zřízením cizích zastupitelských úřadů v ČR. Takový souhlas uděluje a odnímá ministerstvo, které vede jejich seznam. Zároveň může podle novely například udělit souhlas se zřízením zastoupení veřejné instituce podílející se spolu s cizím zastupitelským úřadem na utváření hospodářských, kulturních či vědeckých styků s ČR nebo také se zřízením zastoupení entity, která není z hlediska mezinárodního práva státem, pokud je to v zahraničněpolitickém zájmu ČR.
Diplomatické hodnosti velvyslance, tajemníka velvyslanectví nebo atašé nebudou automaticky zanikat s ukončením pracovního nebo služebního poměru na ministerstvu zahraničí. Diplomatickou hodnost bude možné odebrat po druhém písemném napomenutí za zaviněné porušení povinností.
Novela zvyšuje sazby za některé konzulární poplatky. Zdvojnásobí se například poplatek za uzavření manželství před českým zastupitelským úřadem z 5000 na 10 000 korun nebo přijetí žádosti u zastupitelského úřadu ze 750 na 1500 korun. Vydání cestovního pasu u osob nad 15 let bude stát 2400 Kč namísto 1200 Kč.
Ministerstvo očekává, že zvýšení konzulárních poplatků přinese do státního rozpočtu zhruba 50 milionů korun ročně navíc. Předloni rozpočtové příjmy činily 45,4 milionu korun, o tři roky dříve 58,1 milionu Kč. Propad byl dán koronavirovou pandemií.
Na posuzování zdravotní způsobilosti při vysílání pracovníků na zastupitelské úřady ministerstvo dává jednu pracovnělékařskou prohlídku zaměstnance vysílaného do států mimo EU od 600 do 1500 korun a na psychologické vyšetření 3500 Kč. Roční náklady činí zhruba 1,5 milionu korun. Po přijetí novely a navazující vyhlášky, která stanoví podmínky posuzování zdravotní způsobilosti včetně četnosti prohlídek, vláda očekává zhruba zdvojnásobení této částky.
Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD
Související články
- Šachovým králem České advokátní komory 2024 se stal Pavel Lev – Advokacie
- Listopadové události 1989 si na Národní třídě od rána připomínají tisíce lidí – Advokacie
- Vedení a zaměstnanci ČAK položili květiny k památníku 17. listopadu – Advokacie
- Nový dům pro oběti domácího násilí se sedmi byty se otevřel v Praze – Svět práva
- PS podpořila možnost dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny – Legislativa
- SDEU k pozastavení přemísťování žadatelů o azyl členský státem – Judikatura