Dne 10. prosince 2024 se uskutečnilo tradiční Předvánoční setkání advokátů/advokátek a koncipientů/koncipientek z Karlovarska, které pořádalo Regionální středisko České advokátní komory Západní Čechy. Po odborné diskusi došlo i na hudbu a zábavu.
Setkání bylo příležitostí pro diskusi o aktuálních tématech, která česká advokacie v současnosti řeší. Účastníci měli možnost seznámit se s novinkami v oblasti advokacie a kárné praxe a vyměnit si se svými kolegy cenné zkušenosti. Po první, formální části akce pokračovala společenským večerem, během nějž vystoupilo jazzové kvarteto Dry Band.
Cílem setkání bylo nejen rozšířit odborné povědomí všech přítomných o současných výzvách, ale také posílit profesní i mezilidské vztahy v advokátní komunitě.
Příjemná atmosféra a vysoký zájem účastníků svědčí o tom, že obdobná setkání mají své pevné místo v advokátním kalendáři i do budoucna.
Jen pár dnů před tím, v posledním listopadovém týdnu, se konala ještě jedna akce Západočeského regionu – pod vedením JUDr. Jaroslava Svejkovského se uskutečnil v plzeňském Parkhotelu odborný seminář zaměřený na problematiku svěřenských fondů, který poskytl advokátům komplexní vhled do tohoto stále aktuálnějšího institutu. Účastníci akce byli seznámeni s principy svěřenského fondu, přičemž byla zdůrazněna neměnnost jeho statutu jako klíčová výhoda tohoto způsobu výkonu vlastnického práva. Tato vlastnost byla prezentována jako významný prvek posilující právní jistotu pro zakladatele i beneficienty fondu.
Diskuse se soustředila zejména na praktické důsledky vzniku svěřenského fondu, a to jak ke vzniku vlastnického práva k vyčleňovanému majetku, tak i na následky vzniku odděleného a nezávislého vlastnictví. Účastníci rovněž zkoumali další způsoby převodu majetku do svěřenského fondu, včetně možných právních komplikací. Důraz byl kladen na otázky právní jistoty a flexibilitu při úpravě statutu fondu, zvláště v souvislosti s exekučním řízením.
Dalším důležitým tématem byly souvislosti s výkonem funkce svěřenského správce advokátem. Bylo uzavřeno, že se nejedná při výkonu funkce svěřenského správce o poskytování právní služby, a proto se na odpovědnost správce (advokáta) nevztahuje pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou při výkonu advokacie.
Seminář poskytl platformu pro odbornou diskusi, která zdůraznila nejen výhody svěřenských fondů, ale také nároky na pečlivost a odpovědnost advokátů při jejich zřizování.
Závěrem bylo konstatováno, že svěřenské fondy představují nejen efektivní nástroj správy majetku, ale i oblast vyžadující hlubší vzdělávání a sdílení praktických zkušeností mezi advokáty.
Mgr. Jaroslav Liška, představitel Regionálního střediska ČAK Západní Čechy
Foto: archiv autora článku
Související články
- Průzkum: Bezpečná hesla lidé často podceňují. Mladí více než senioři – Svět práva
- Převod státních nemovitostí na obce a kraje bude jednodušší, PS ho podpořila – Legislativa
- Světový den dětí je i připomínkou 35. výročí podpisu Úmluvy o právech dětí – Svět práva
- Od 1. ledna bude povinnost přijímat při prokázání totožnosti i eObčanku – Advokacie
- Prezident Petr Pavel jmenoval Ditu Řepkovou soudkyní Ústavního soudu – Svět práva
- V rámci projektu Advokáti do škol navštívili žáci Poslaneckou sněmovnu – Advokacie