Aktuální návrh plánu boje proti korupci pro roky 2025 a 2026 se zaměřuje zejména na dokončení schvalování protikorupčních právních předpisů ještě v současném složení Poslanecké sněmovny. Konkrétně zákona o regulaci lobbování, novely zákona o zadávání veřejných zakázek či zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Vyplývá to z dokumentu, který ve středu 11. prosince projedná vláda.
Takzvaný akční plán je druhým z dokumentů, který upřesňuje Vládní koncepci boje proti korupci na léta 2023 až 2026. Období nadcházejících dvou let je ovšem specifické v tom, že po podzimních volbách v příštím roce vznikne nová vláda s doposud neznámými protikorupčními prioritami.
„S ohledem na dřívější zkušenosti a zejména požadavek Evropské komise je nezbytné, aby překlenovací období bylo zastřešeno alespoň koncepčním protikorupčním dokumentem předchozí vlády, který bude prováděn minimálně do okamžiku ustavení nové vlády,“ vysvětlilo Ministerstvo spravedlnosti, které akční plán předkládá. Nelegislativní protikorupční opatření adresovaná v plánu budoucí vládě mají pode předkladatelů jen nesporný charakter a vycházejí z mezinárodních závazků ČR.
Akční plán je rozdělený na čtyři oblasti protikorupčních priorit: výkonná a nezávislá veřejná moc, transparentnost a otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.
Mezi jednotlivými úkoly je například schválení zákona o regulaci lobbování a doprovodného změnového zákona. „Je třeba zdůraznit, že na vyhlášení obou návrhů ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv ve lhůtě do 30. června 2025 je navázáno čerpání zhruba 3,25 mld. Kč v rámci Národního plánu obnovy ČR,“ upozornili předkladatelé. Ministerstvo spravedlnosti chce proto od počátku roku intenzivně pokračovat v přípravách na zřízení registru lobbování.
Ministerstvo spravedlnosti je gestorem i řady dalších úkolů z plánu. Plánuje předložit nový etický kodex, který se bude vztahovat na zaměstnance veřejné správy v pracovněprávním vztahu podle zákoníku práce. Chce také zadat analýzu fenoménu tzv. otáčivých dveří – tedy přechodu veřejných funkcionářů do soukromého sektoru a naopak – a na základě jejích výsledků zvážit novelizaci zákona o střetu zájmů. Ochranu oznamovatelů pak hodlá zefektivnit uživatelsky přívětivějším oznamovacím formulářem na webu.
Ministerstva pro místní rozvoj se z úkolů týká například schválení novely zákona o zadávání veřejných zakázek a předložení věcného záměru rekodifikace územního plánování. Úřad vlády má hledat politickou podporu potřebnou pro dokončení legislativního procesu u novely, která rozšiřuje kontrolní působnost Nejvyššího kontrolního úřadu na státní podniky, fondy, příspěvkové organizace, zdravotní pojišťovny, Českou televizi, Český rozhlas či Českou národní banku.
Ministerstvo financí má usilovat o schválení návrhu zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Národní sportovní agentura pak má předložit Koncepci podpory sportu 2026 až 2030 a věnovat se v ní i zamezení korupce ve sportu.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Odpovědnost za chyby není v novele o autonomních vozidlech jasná – Legislativa
- ÚS: Žalobou na ochranu osobnosti se budou znovu zabývat obecné soudy – Judikatura
- Skype obhajoby jsou běžným a pozitivně vnímaným způsobem komunikace – Advokacie
- Zaklínadlo recidiva. Návrat do života z výkonu trestu je složitý proces – Svět práva
- Nová úprava daně z nemovitostí – dobrý sluha a zlý pán? Jak pro koho – Legislativa
- Osvětová akce Každá třetí žena přibližuje domácí a sexualizované násilí – Svět práva