Při volbě hesel pro přihlašování do počítače či chytrého telefonu jsou senioři ve srovnání s mladšími ročníky obezřetnější. Jejich sebevědomí, co se týče internetových podvodů, je však nízké. Třetina z nich uvedla, že rozpozná jen některé. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Creditea mezi více než 1000 respondentů.
K přihlášení na počítač používá silné heslo 54 procent osob ve věku nad 65 let. Proti tomu mladší ročníky od 18 do 26 let nemají problém se na počítač přihlásit nejjednodušším způsobem, kdy 16 procent používá heslo 1234 nebo 0000, pětina si tvoří jednoduché heslo, které obsahuje jména a data narození rodinných příslušníků. Ze seniorů tuto jednoduchost při přihlašování do počítače upřednostňuje šest procent.
„Přihlašování do počítače podceňují spíše mladší ročníky, ty se více starají o přihlašovací údaje do aplikací, on-line účtů nebo k sociálním médiím. Tady vidí větší riziko zneužití svých osobních údajů, což do určité míry dává smysl. Ke zneužití hesla do počítače potřebuje nejprve podvodník získat samotný počítač, což neplatí u internetových aplikací a účtů,“ uvedl obchodní ředitel pro sekci Creditea Marek Sabaka.
K účtům, které spravuje státní správa, se většina Čechů přihlašuje pomocí silného hesla nebo bankovní identity. Bankovní identitu k přihlášení do těchto účtů nejvíce používá věková kategorie 45 až 53 let, nejméně pak senioři nad 65 let. Sociální média naopak považují mladší ročníky za důležitá z hlediska používání hesel. U nich uživatelé do 26 let preferují silné heslo nebo dvoufaktorové přihlášení, ale senioři volí hesla se jmény své rodiny.
Biometrii, tedy identifikaci pomocí otisku prstu, používá k přihlášení do mobilu nebo aplikací v něm 23 procent lidí ve věku od 18 do 26 let ve srovnání s lidmi ve věku nad 65 let, kde je to 11 procent. „Není výjimkou u starších osob, že do mobilního zařízení používají jednoduchá hesla, v některých případech nemají dokonce nastaveno žádné. Překvapil nás ale údaj, že 12 procent lidí ve věku od 18 do 26 let má stejný problém,“ podotkl Sabaka.
Hesla si pečlivě zapisuje na papír a uschovává 35 procent seniorů ve věku nad 65 let. U Čechů v ostatních věkových kategoriích vede ukládání hesel ve správci hesel. I v tom se nejmladší ročníky podobají svým chováním nejstarší věkové kategorii a 11 procent z obou kategorií uvedlo, že svoje PINy a hesla sdílí s rodinnými příslušníky.
Za nejbezpečnější považují lidé dvoufaktorové zabezpečení, senioři vidí nejvyšší zabezpečení v silném hesle. Více než třetina dotázaných uvedla, že si přihlašovací údaje k e-shopům a aplikacím ukládá v počítači, aby si je nemusela do příště pamatovat. Údaje o platební kartě si na e-shopech a aplikacích neukládá většina dotázaných. Pouhých 12 procent se je naopak nebojí uložit. S narůstajícím věkem se tato ochota snižuje. V kavárně, hotelu nebo knihovně se k veřejné wi-fi alespoň občas přihlásí 58 procent Čechů. Nikdy se k ní nepřihlásí 64 procent seniorů.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com
Související články
- Odškodnění lidí šikanovaných komunistickým režimem podpořila vláda – Legislativa
- Ministerstvo spravedlnosti získá peníze na platy soudců a státních zástupců – Svět práva
- Zaklínadlo recidiva. Návrat do života z výkonu trestu je složitý proces – Svět práva
- Tradiční závod o Krakonošův pohár se v lednu poběží již po čtyřicáté – Advokacie
- Změny u podpor zaměstnávání lidí s postižením sněmovna schválila – Legislativa
- Novela o. z. o zjednodušení rozvodu je zase o krok blíže ke schválení – Legislativa