Zkušební doba pro zaměstnance by se mohla od příštího roku prodloužit ze tří na čtyři měsíce. Výpovědní lhůta by nově začínala doručením výpovědi, nikoli až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Zaměstnavatelé by museli také rodičům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte a někteří pracovníci by mohli výdělek dostávat v eurech. Na brigády o letních prázdninách by se pak mohlo začít chodit od 14 let. Počítá s tím vládní novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, kterou dne 4. prosince v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna.
Hlavním cílem novely je zvýšit pružnost pracovněprávních vztahů, uvolnit rigidní nastavení dosavadní právní úpravy a reagovat na potřeby moderního trhu práce, popsal ve sněmovně ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten zastoupil ministra práce Mariana Jurečku, který mezitím obhajoval v Senátu důchodovou reformu.
Maximální délka zkušební doby by se mohla prodloužit ze tří až na čtyři měsíce a u vedoucích pracovníků z šesti až na osm měsíců. Zaměstnavatel by musel matkám či otcům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Smlouvu na dobu určitou je nyní možné uzavřít nejvýš na tři roky, a to maximálně dvakrát. Při zastupování za rodiče na rodičovské by počet nebyl omezený, celková doba by ale nesměla přesáhnout devět let.
„Je potřeba, abychom nějaké změny v tom pracovním právu udělali,“ řekla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. Dodala však, že aby doopravdy fungovaly, bude nutné zahrnout i úpravy v nezaměstnanosti. Poukazovala třeba na to, že v případě výpovědi dohodou klesne podpora až na 45 procent stanoveného limitu.
Poslankyně Lucie Šafránková řekla, že některé navrhované změny výrazně zhoršují postavení zaměstnanců a zhoršují již tak výraznou nerovnováhu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V novele podle ní převažují prvky, které zhoršují postavení zaměstnanců. Jako příklad uvedla prodloužení zkušební doby. Nynější tři měsíce jsou podle ní dostatečně dlouhá doba, aby si zaměstnavatel ověřil kvality zaměstnance. Navrhla proto vrátit novelu vládě k dopracování, sněmovna ale její návrh nepřijala.
S prodloužením zkušebním doby nesouhlasila ani poslankyně Jana Hanzlíková. Stejně jako Šafránková míní, že u zaměstnanců to může prodloužit nejistotu, protože jejich poměr může skončit ze dne na den. Na druhé straně ocenila garanci zachování pracovního místa po návratu z rodičovské dovolené.
Ministr Stanjura naproti tomu argumentoval tím, že nejistota panuje na obou stranách, jak u zaměstnance, tak u zaměstnavatele. Poukázal i na to, že čtyřměsíční doba je maximální. Uvedl také, že zaměstnavatel má nyní ve skutečnosti slabší postavení, nikoli silnější.
Výpovědní lhůta se má nově počítat od doručení výpovědi, ne až od začátku dalšího měsíce. Trvat by měla nejméně dva měsíce. Při propuštění kvůli porušování předpisů či neplnění pravidel by však mohla být jeden měsíc. Zaměstnanci by si mohli nově sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Museli by se na tom písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Při haváriích, živelních pohromách či mimořádných událostech by se mohl odpočinek zkrátit z osmi na šest hodin.
Na brigádu o letních prázdninách by se mohlo začít chodit už od 14 let, potřeba by byl písemný souhlas rodičů. Vykonávat by se mohly jen lehké práce. U mladých pod 15 let a u žáků a studentů do 18 let by směna mohla trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin.
Poslankyně Eva Decroix předložila k novele pozměňovací návrh, který se týká odškodnění žen za nezákonnou sterilizaci. Prodlužuje lhůtu pro žádost o odškodnění z nynějších tří na pět let.
Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD
Související články
- OSN: Loni zemřelo rukou partnera nebo člena rodiny více než 50 000 žen – Svět práva
- V paláci Dunaj už probíhají vzdělávací akce pro advokáty a koncipienty – Advokacie
- ČAK opět varuje před podvodníky, vydávající se za advokáty – ČAK informuje
- Nový zákon upraví spolupráci úřadů při dozoru nad bezpečností výrobků – Legislativa
- Dita Řepková se stane soudkyní Ústavního soudu, Senát to schválil – Svět práva
- ÚS k trestní odpovědnosti rodičky a duly za smrt dítěte při domácím porodu – Judikatura