Rada vlády pro paměťovou agendu na své první schůzi, která se konala dne 14. listopadu, projednávala dotační program, jenž má přispět k prosazování lidských práv v případě účastníků odboje a odporu proti totalitním režimům. Program, který má sloužit také k podpoře vzdělávací a osvětové činnosti paměťové povahy, schválila 13. listopadu vláda. Radě, která má 26 členů, předsedá premiér Petr Fiala.
Vláda na svém zasedání ve středu 13. listopadu podpořila materiál nazvaný „Věcné zaměření a účel dotační výzvy na podporu paměťových agend“. „Vytvořila tak nový dotační program, který přispěje k prosazování lidských práv v oblasti práv účastníků odboje a odporu proti totalitním režimům a k podpoře vzdělávací a osvětové činnosti paměťové povahy. Výzva k podání žádosti o poskytnutí dotace byla zveřejněna dnes,“ uvedla Strakova akademie.
Při červencovém rozhodnutí o zřízení rady Úřad vlády ČR uvedl, že se soustředí na dotační tituly pro překonávání nejen sociálních dopadů totalitních režimů, ale také podporu muzejních, osvětových, přednáškových a spolkových projektů paměťové povahy. Výdaje spojené s novým dotačním titulem by si podle dřívějšího vyjádření měly vyžádat 30 milionů korun od roku 2025 a zřízení šesti míst na přípravu a správu titulu.
Na svém prvním zasedání se členové s dotačním programem seznámili, na programu bylo také schválení jednacího řádu rady či zřízení dotační komise. „Jen demokratický stát je schopen se poučit a vyrovnat se svou minulostí. To je důležité proto, aby se tragické události minulého století nikdy neopakovaly a abychom dokázali rozvíjet a ochraňovat demokratický právní stát a občanská práva,“ řekl v úvodní řeči na zasedání rady Fiala.
V radě zasedají zástupci neziskových organizací, ministerstev či vědeckých institucí. Patří mezi ně například ředitel Vojenského historického ústavu v Praze Aleš Knížek, novinář, dokumentarista, scenárista a ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna, předseda Sdružení bývalých politických vězňů ČR 1948–1989 Jiří Línek či signatářka Charty 77 a jedna z jejích posledních mluvčích Věra Roubalová Kostlánová.
Rada je poradním a iniciativním orgánem vlády pro otázky týkající se paměťové agendy. Jejím posláním je sledovat dodržování ústavního pořádku a mezinárodních závazků v oblasti lidských práv v souvislosti s překonáváním sociálních a jiných důsledků totalitních režimů ve společnosti. Má přispívat ke zvyšování povědomí veřejnosti o významu odboje a odporu proti totalitním režimům či obecné kultury lidských práv a vzájemné úcty.
Zdroj: ČTK
Foto: Úřad vlády ČR
Související články
- Vše o řízení o předběžné otázce před SD EU se dozvíte na webináři CCBE a ELF – Advokacie
- Novela o. z. o zjednodušení rozvodu je zase o krok blíže ke schválení – Legislativa
- Zemřel advokát, rozhodce a pedagog prof. Dr. Alexander Bělohlávek – Advokacie
- Centrum PORT rozšířilo pomoc obětem násilí o ordinaci a krizový byt – Svět práva
- ÚS se zastal oběti, jíž soud překvapivě snížil náhradu nemajetkové újmy – Judikatura
- ČR a Polsko porušují volební právo cizinců z EU, kteří v těchto zemích žijí – Judikatura