Cesty hledání spravedlnosti a výkladu zákonů mohou být kuriózní i pikantní. Tanec haka je u nás známý především v podání novozélandských ragbistů, pozornost však vyvolali i poslanci, kteří tancem haka přerušili zasedání novozélandského parlamentu, aby narušili hlasování o návrhu sporného zákona. Ve Španělsku zase vyznavač naturismu přišel na policejní stanici nahý a tvrdil, že na to má právo.
Tradičním tancem haka 14. listopadu maorští poslanci přerušili zasedání novozélandského parlamentu, aby tak narušili hlasování o návrhu sporného zákona, který má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory, uvedla agentura Reuters.
Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a také stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly. Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi. Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé. ACT New Zealand, menšinová koaliční strana ve středopravicové vládě, proto předložila návrh zákona, který má právně zakotvit užší výklad smlouvy.
Ve chvíli, kdy měl parlament v prvním čtení o zákonu hlasovat, povstali maorští poslanci a začali tančit tanec haka. Přidali se k nim i lidé z galerie pro hosty a kvůli hluku bylo jednání na asi 30 minut přerušeno. Později zákon v prvním čtení prošel.
Sporný zákon Maorové a jejich podporovatelé považují za podkopávání práv původních obyvatel, kteří tvoří asi 20 procent z 5,3 milionu obyvatel Nové Zélandu. Stovky lidí se vydaly na přibližně 1000 kilometrů dlouhý devítidenní pochod do hlavního města Wellington, aby daly najevo svůj nesouhlas se zákonem.
Smlouva z Waitangi byla sepsána jak v angličtině, tak maorštině, která v předkoloniální době byla pouze mluveným jazykem. Obě jazykové verze se tak v mnohém, například v otázce suverenity, liší, napsala stanice BBC.
Nudista ve Španělsku přišel na policejní stanici nahý, u soudu dostal pokutu
Španělský nejvyšší soud potvrdil pokutu 1080 eur (zhruba 27 000 Kč) pro nudistu, který přišel na policejní stanici nahý a přes opakované výzvy se odmítl obléknout. Nahota není ve Španělsku zakázaná, pokutu dostal za neuposlechnutí policie, napsala agentura AFP.
V létě 2020 chtěl nudista na policejní stanici ve Valencii na východě Španělska podat trestní oznámení. Do budovy ale vešel jen v botách a s batohem, v němž měl oblečení. Policisté ho opakovaně žádali, aby se oblékl, protože podle nich narušoval běžný chod stanice. Muž to však odmítl s tím, že má právo zůstat nahý. Za své jednání dostal pokutu. Aktivista se proti pokutě odvolal, ale nejvyšší soud jeho odvolání zamítl. Příkazy vydané policií byly podle soudu „nezbytné pro zachování veřejného pořádku a pokojného soužití“.
Nahota na veřejnosti je ve Španělsku legální od roku 1988, ale jednotlivci mohou být stíháni za přestupky proti veřejnému pořádku, pokud svou nahotou provokují nebo obtěžují ostatní. Český právní řád se nahotou na veřejnosti nezabývá, zpravidla je trestána na základě paragrafů o výtržnictví nebo o veřejném pohoršení, uvádí server naturista.cz.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta – Svět práva
- Strážníci letos řešili řadu kuriózních případů. I záhadného ducha mezi hroby – Svět práva
- Americký prezident omilostnil před Dnem díkůvzdání dva krocany – Svět práva
- Do potíží se zákonem se lze dostat i když vás honí mlsná nebo přeberete – Svět práva
- Policistovi, který ukradl 180 kg čedaru, nedovolil soud návrat do služby – Svět práva
- Indie osvobodila holuba, o němž si myslela, že by mohl být čínský špion – Svět práva