Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství bude účinné pravděpodobně až od roku 2026. Roční posun účinnosti vládní novely občanského zákoníku podpořil na svém zasedání 7. listopadu Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Novela mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví také povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání.
Ústavně-právní výbor podpořil pozměňovací návrh Heleny Válkové na zavedení možnosti soudu stanovit výživné také při společné péči o dítě, pokud se tak rodiče dohodnou, a úpravu Evy Decroix, jež rozšiřuje institut dovolání k Nejvyššímu soudu i na rodinné právo.
Záporně se výbor postavil k notářským rozvodům bezdětných manželství a manželství s již dospělými dětmi, jak to navrhli Válková a předseda výboru Radek Vondráček.
Po sloučení rozvodového a opatrovnického řízení bude podle vládní novely možné v případech shody manželů, kteří mají nezletilé dítě, rozvést manželství v jednom soudním řízení. Pokud se manželé na všem dohodnou, měl by být proces rozvodu manželství jednodušší i jinak. Předloha upouští například od jejich povinného výslechu.
I nadále by mělo platit, že pokud se manželé chtějí rozvést, bude muset o poměrech dítěte po rozvodu nejprve rozhodnout soud, to i v případě rozvodu smluveného. Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem by už ale nemělo být povinné, jestliže soud neshledá střet zájmů mezi rodičem a dítětem. Právní výbor odmítl úpravu Heleny Válkové a Aleše Juchelky o zachování povinného zastoupení orgánem sociálně-právní ochrany dětí.
Předloha rovněž ruší rozlišování druhů péče o dítě na společnou, střídavou a péči jednoho rodiče. Už by se tak nerozlišoval takzvaný rezidentní rodič, tedy ten, který má dítě v péči, a nerezidentní rodič, který má pouze právo styku s dítětem. Jelikož rozvod manželství nemá podle Ministerstva spravedlnosti žádný vliv na rodičovskou odpovědnost, měli by o dítě i nadále pečovat oba rodiče.
K zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí vedly požadavky Evropského výboru pro sociální práva. Za fyzické usměrnění dítěte ale rodiče nemají čekat nové postihy. Naopak bude možné postoupení pohledávky na výživném. Zvýší se také úrok z prodlení u dlužného výživného.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Pexels.com
Související články
- Tradiční závod o Krakonošův pohár se v lednu poběží již po čtyřicáté – Advokacie
- Petr Poledne k nálezu Ústavního soudu: Valorizace. A co redukce? – Judikatura
- Právní věty občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura
- Zastavte se 17. listopadu v chill-out lounge ČAK v atriu Kaňkova paláce – Advokacie
- V centru Prahy vzniklo zařízení pro děti, které mají rodiče ve vězení – Svět práva
- Právní věty rozhodnutí trestního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura