Výnosy z emisních povolenek je od začátku letošního roku možné využít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Zajišťuje to nový systém povolenek, který byl loni schválen. Loňské výnosy z povolenek byly podle odhadů kolem 40 miliard korun.
Emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Do roku 2030 dosáhnou podle současných odhadů výnosy z dražeb povolenek kolem 250 miliard korun. Záviset bude na jejich ceně.
Loni schválená novela k emisním povolenkám reagovala na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení.
Modernizace, zlepšení energetické účinnosti a obnovitelné zdroje
Vláda už avizovala, že stát bude utržené peníze využívat zejména na investice do moderní energetiky a průmyslu, jako je například modernizace tepláren a rozvodů tepla, zlepšení energetické účinnosti či na nové obnovitelné zdroje v energetice.
Další výnosy bude podle kabinetu stát využívat na snižování negativních vlivů změny klimatu, půjde tak třeba o opatření na snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu nebo na modernizaci dopravy, dále adaptační projekty, jako je například zalesňování. Část příjmů chce vláda použít také na zmírnění sociálních dopadů pro domácnosti.
Novinkou v zákoně je také ustanovení, které vychází z případu loni zkrachovalé hutě Liberty Ostrava. Toto opatření možní ministerstvu životního prostředí zablokovat účet s volnými emisními povolenkami tak, aby mohly být použity pouze na vyřazení povolenek za vypuštěné emise. Podniky by je tak nemohly prodat.
Novela naopak nezavádí celý systém obchodování s povolenkami ETS 2, který kromě jiného zahrnuje hlavně povolenky na pohonné hmoty nebo vytápění. Podle kritiků by to vedlo ke zdražení benzinu, nafty, plynu nebo uhlí. Novela vkládá do zákona ze systému ETS 2 pouze jeho část týkající se zavedení nových pravidel pro monitoring a vykazování emisí.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com
Související články
- Šachovým králem České advokátní komory 2024 se stal Pavel Lev – Advokacie
- Listopadové události 1989 si na Národní třídě od rána připomínají tisíce lidí – Advokacie
- Vedení a zaměstnanci ČAK položili květiny k památníku 17. listopadu – Advokacie
- Nový dům pro oběti domácího násilí se sedmi byty se otevřel v Praze – Svět práva
- PS podpořila možnost dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny – Legislativa
- SDEU k pozastavení přemísťování žadatelů o azyl členský státem – Judikatura